subscribe
Nezařazené

Léčba vodou: koupele nohou

dvouvana_14_net_0 Studená koupel nohou

Je to velice jednoduchá aplikace. Stojíme ve studené vodě sahající k lýtkům nebo kolenům. Doba trvání studené koupele se řídí tělesným stavem jednotlivce, proto nelze stanovit přesné pravidlo, obyčejně stačí dvě až tři minuty. Kdo si koupe nohy, může to sám posoudit. Když dáme nohy do studené vody, vznikne do nich ostře chlad. Po chvíli chlad ustane a nohy jsou tak teplé, že koupel již nepřipadá studená, je velice příjemná. Netrvá to však dlouho a nohy začnou znovu pociťovat chlad a stupňuje se jako na počátku. I tento chlad ustane a nastává opět příjemné teplo, není však tak silné jako po prvním chladu. Tak nastupuje jedna reakce za druhou. Kdy koupel ukončit? Jakmile ustane chlad v nohou a máme pocit, že jsou nohy teplé, jakoby voda nebyla příliš studená, ukončíme lázeň, tudíž při první reakci, když po chladu nastoupilo teplo.

Účinek studené koupele nohou

Studené koupele nohou slouží k odvedení krve od hlavy a plic. Tyto koupele bývají většinou ve spojení s jiným užíváním vody, hlavně v případech, kde nemocný nesnáší z různých příčin celkové nebo poloviční koupele.

Studená koupel nohou působí zpočátku chladem na nohy, které se postupně oteplují. Oteplení nohou je způsobeno přítokem krve do nohou. Tato jediná výhoda má velkou cenu – upravuje krevní oběh. Nohy se postupně oteplují a zůstávají teplé, což prospívá celému tělu, nejvíce hlavě, plicím a břichu, kde proudí mnoho krve. Nemoci vznikají často v břiše a podbřišku. Studená koupel nohou tím, že odvádí krev dolů, posiluje břišní orgány včetně pohlavních a nohy. Doporučuje se při zácpě a nahromadění krve v podbřišku. U žen při neplodnosti prokrvuje dělohu a pomáhá utvářet její sliznici, upravuje menstruaci. U mužů zlepšuje potenci. Doporučuje se i lidem, kteří ochraptěli nebo ztratili hlas. Studená koupel nohou posiluje a otužuje celé tělo. U zdravých lidí osvěží, zbaví únavy a posílí celý organismus. Zejména v létě, když nemůžeme usnout po namáhavé denní práci, odstraňuje únavu a přináší klidný spánek.

Hlavně však tato koupel upravuje krevní oběh. Lidé, kteří mají stále studené nohy, můžou později trpět migrénami a dalšími zdravotními problémy. Úpravou krevního oběhu se zbaví pocitu studených nohou a tím omezí další potíže. Zdraví je skryto v teplých nohou!!!

Teplá koupel nohou 

Doporučují se teplé koupele nohou s přísadami, a tak je můžeme užívat různým způsobem. Dodržujeme teplotu vody a dobu trvání koupele. Teplé koupele se nedoporučují lidem, kterým se potí nohy.

Koupel se solí a dřevěným popelem  

Do vody 35 oC teplé, kterou si připravíme v kyblíku, přidáme hrst soli a dvě hrsti dřevěného popela, promícháme. Pokud nemáme dřevěný popel, nevadí, použijeme jenom sůl. Voda má dosahovat po lýtka; nohy koupáme asi 12–15 minut.

Účel koupele je stahovat krev dolů k nohám. Po této teplé lázni s přídavkem soli a popela nebereme nikdy koupele studené! Jedině tak dosáhneme lepšího krevního oběhu. Doporučuje se lidem, kterým bývá stále zima a jsou fyzicky slabí a neotužení.

Koupel nohou z nálevu ze sena

Tato koupel je velice léčivá. Tři až pět hrstí sena (nejlépe z květnaté louky) přelijeme třemi až pěti litry vařící vody, nádobu přikryjeme a necháme nálev ochladit až na 35 oC. Seno může při koupeli zůstat ve vodě. Doba trvání koupele je 14 minut. Pak nohy na půl minuty ponoříme do studené vody.

Koupel ze sena má uvolňující, drenážní a posilující účinky, zejména na nohy postižené otevřenými ranami, pohmožděninami všeho druhu (ať vzniknou nárazem, úderem, pádem, nebo krvácejí a jsou podlité krví), s vředy, chrupavčitými ložisky na prstech a patách, hnisáním mezi prsty a nehtů, poraněním úzkou obuví, plísní na ploskách, prstech a nehtech a při dně.

Renata Herber, bylinná léčitelka

Komentáře nejsou povoleny.

Renata Herber kartářka

Renata Herber je respektovaná kartářka a bylinná léčitelka. Renata Herber je úspěšnou autorkou mnoha knih s ezoterickou tématikou. Před 15-ti lety založila školu věštění, zabývá se věšteckými technikami, lidovým léčitelstvím a okultismem již 30 let. Ve své praxi věští, vede bylinářskou poradnu, školí a přednáší. Více zde.

Nejnovější články

Kontaktujte mě

Telefon: +420 777 01 42 45
Skype: renataherber

Věštírna Opava
Pekařská 60, Opava

Věštírna Ostrava
Ulice 28.října č. 209, Ostrava - Mariánské Hory

Věštírna Praha
V přípravě...

Facebook